Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RFvRY2jsTuzcF
Ilustracja przedstawia fragment kuli ziemskiej na tle przestrzeni kosmicznej. Krawędź kuli ziemskiej oznaczona jest kolorem jasnoniebieskim. Zza globu wychyla się fragment Słońca z jasnymi promieniami słonecznymi.

Bilans cieplny Ziemi

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Globalne ocieplenie staje się faktem. Czy oznacza to, że Słońce dostarcza Ziemi coraz więcej energii, powodując jej zwiększone ogrzewanie? To błędne myślenie. W stabilnych warunkach bilans energii pochłanianej i emitowanej przez Ziemię powinien być zrównoważony. Tymczasem pomiary satelitarne prowadzone w ostatnich dekadach wskazują, że przy niezmieniającej się dostawie coraz mniej promieniowania uwalniane jest do przestrzeni kosmicznej. Ta nadwyżka energii jest akumulowana, a to nieuchronnie prowadzi do rozchwiania bilansu cieplnego i ogrzewania naszej planety. Jakie czynniki kształtują bilans cieplny Ziemi, jakie są jego składowe i co zmieniło się w ostatnich dekadach, wpływając na zmiany klimatu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części materiału.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz pojęcie bilansu cieplnego.

  • Wymienisz i omówisz składowe bilansu cieplnego Ziemi.

  • Przeanalizujesz skutki zróżnicowania bilansu cieplnego na Ziemi.