RqH8Zu3CI4L1v
Ilustracja przedstawia cząsteczki wody i siarkowodoru w modelu kulkowo‑pręcikowym rozmieszczone każde na połowie ilustracji podzielonej ukośną kreską. Atomy tlenu reprezentowane są przez czerwone kulki, które to łączą się każda z dwiema mniejszymi białymi kulkami symbolizującymi atomy wodoru. Kąty pomiędzy atomami H O H są rozwarte. Z kolei cząsteczki siarkowodoru reprezentowane są przez żółtą kulkę (większą od czerwonej), czyli atom siarki związany z dwiema kulkami białymi symbolizującymi atomy wodoru. Kąty pomiędzy atomami H S H również są rozwarte.

Czy siarka ma podobne właściwości fizykochemiczne do tlenu?

Mimo że tlen i siarka są tlenowcami i wykazują wiele wspólnych cech, to analogiczne związki budowane przez te pierwiastki mogą diametralnie różnić się właściwościami, jak np. woda (H2O), która w temperaturze pokojowej jest życiodajną cieczą, i siarkowodór (H2S), który w tych samych warunkach jest śmiercionośnym gazem.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Siarka i tlen leżą w jednej grupie układu okresowego, co sprawia, że wykazują wiele wspólnych cech budowy atomowej, jak choćby identyczna liczba elektronów walencyjnych. Z tego powodu istnieje wiele analogów związków, które różnią się między sobą jedynie obecnością atomu siarki lub tlenu. Czy to oznacza, że te pierwiastki oraz tworzone przez nie związki mają podobne właściwości chemiczne oraz fizyczne? Czy na podstawie znajomości właściwości jednego pierwiastka da się przewidzieć właściwości drugiego?

Twoje cele
  • Opiszesz właściwości fizykochemiczne tlenu i siarki.

  • Wyjaśnisz przyczyny różnic we właściwościach obu pierwiastków.