Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rw0tsli98mR5L
Zdjęcie przedstawia drogę z dwoma pasami ruchu w przeciwnych kierunkach. Na pierwszym planie jest tablica rozdzielcza samochodu z kierownicą po prawej stronie i dłonią na kierownicy. Przez przednią szybę widać jadące przed samochodem w tym samym kierunku dwa inne auta. Pojazdy znajdują się na lewym pasie jezdni.

Klasyfikacja migracji ludności

Źródło: dostępny w internecie: https://www.publicdomainpictures.net, domena publiczna.

Kręgowce oraz niektóre bezkręgowce migrują, czyli podlegają dobrowolnym i sezonowym przemieszczeniom. Proces ten dotyczy pojedynczych osobników, jak również całych populacji. Bardzo często są one cykliczne (regularne), na przykład w rytmie dobowym czy rocznym - tak jak w przypadku bocianów (co przedstawia rycina poniżej). W Polsce bociany bytują one przez około 4 miesiące, następnie przez około 2 miesiące trwa ich podróż do Afryki Środkowej. Tam przybywają również około 4 miesięcy. Po tym pobycie znów odbywają około dwumiesięczną podróż do naszego kraju. Do kręgowców należymy także my - ludzie. Na tej lekcji dowiesz się, jak można podzielić migracje ludności i podasz ich przykłady.

R5MRG0eg4CGOH1
Trasa migracji bociana białego w ciągu roku.
Źródło:
Źródło: Klimuszko B., Wilczyńska-Wołoszyn M. M., Przyroda. Podręcznik dla uczniów klasy 6 szkoły podstawowej, Wydawnictwo Edukacyjne Zofii Dobkowskiej ŻAK, Warszawa 2001
.
RtiXaPCYcOe0z
Dzieci, które pokonują codziennie (lub co najmniej kilka razy w tygodniu) tę samą trasę (na przykład do szkoły i z powrotem), również migrują. Są to migracje wahadłowe. Nie tylko wy, ale również wasi rodzice, również podlegają migracjom wahadłowym, podróżując codziennie do pracy.
Źródło: By © Jorge Royan / http://www.royan.com.ar, CC BY-SA 3.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15897129.
Twoje cele
  • Wymienisz i rozróżnisz formy migracji.

  • Dokonasz podziału migracji ze względu na różne kryteria.

  • Podasz cechy poszczególnych rodzajów migracji.

  • Scharakteryzujesz istotę różnych rodzajów migracji oraz podasz ich przykłady.

  • Wskażesz główne kierunki migracji.

  • Uzasadnisz, którego rodzaju migracjom podlegasz.