Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RfLdWtPjJY6ws
Zdjęcie przedstawia kobiety z flagami na ramieniu strajkujące przed budynkiem z cegły. Kobiety ubrane są w dziewiętnastowieczne suknie i płaszcze oraz charakterystyczne dla epoki kapelusze zdobione wstążką, kokardą lub kwiatem. Po lewej stronie stoi grupka kilu mężczyzn, którzy przyglądają się strajkującym kobietom. Ubrani są oni we fraki oraz meloniki.

Słownik filozoficzny: feminizm

Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Czym jest feminizm i dlaczego wyzwala tyle skrajnych emocji wśród kobiet i mężczyzn?

Feminizm ma wiele odmian, lecz możliwe jest przedstawienie ujednoliconej charakterystyki tego prądu myślowego. Podstawa feminizmu dotyczy równości kobiet i mężczyzn, chociaż często ta równość jest mylona z podobieństwem. Często padają argumenty, że kobiety różnią się od mężczyzn, a więc fizyczne różnice między nimi powodują, że równość nie jest możliwa. W feminizmie jednak nie chodzi o różnice i podobieństwa między płciami, lecz o równe prawa i równe szanse. Mężczyźni i kobiety nie muszą być podobni pod względem fizycznym, aby mieć prawo do równości.

Feminizm jest znaczącym ruchem społecznym, łączącym w sobie idee filozoficzne, polityczne i społeczne. Dużą rolę w ruchu feministycznym odegrały nurty myślowe jak postmodernizm, egzystencjalizm i psychoanaliza.

Twoje cele
  • Określisz kontekst historyczno–filozoficzny myśli feministycznej.

  • Omówisz chronologię wydarzeń związanych z ruchem feministycznym i jego zróżnicowanie.

  • Zdefiniujesz pojęcia związane z feminizmem.