Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RXayCDNaBmhVu
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia fragment wielkiego zderzacza hadronów z angielskiego Large Hadron Collider ( LHC) – największy na świecie akcelerator cząstek (hadronów), znajdujący się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy. LHC jest położony na terenie Francji oraz Szwajcarii. Wielki Zderzacz Hadronów jest największą maszyną świata. Jego zasadnicze elementy są umieszczone w tunelu w kształcie torusa o długości około 27 km, położonym na głębokości od 50 do 175 m pod ziemią. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Liczba atomowa i liczba masowa, czyli jak opisać skład jądra atomu?".

Czy wszystkie atomy tego samego pierwiastka są takie same?

Zderzacz hadronów.
Źródło: dostępny w internecie: http://cds.cern.ch/record/910381 [dostęp 21.04.2022 r.], licencja: CC BY 4.0.

Czy to nie ciekawe?

W srebrnym kolczyku o wadze 2 gramów znajduje się ponad 10 tryliardów atomów srebra, czyli 10 tysięcy miliardów miliardów atomów. Inaczej 10 000 000 000 000 000 000 000, czyli 10 i 21 zer. W notacji wykładniczej zapiszemy liczbę atomów srebra w kolczyku jako 10Indeks górny 22. Jest to ogromna liczba, przekraczająca szacowaną liczbę wszystkich ziarenek piasku na Ziemi. Gdybyśmy spojrzeli na ziarenka piasku pod mikroskopem, okazałoby się, że nie ma dwóch identycznych – każde ziarenko jest wyjątkowe. Czy tak samo jest z atomami srebra w kolczyku? Czy każdy z nich jest inny, a może wszystkie są takie same? Odpowiedź na to pytanie poznasz w tym e‑materiale.

Twoje cele

W tym e‑materiale:

  • poznasz definicję pierwiastka chemicznego,

  • dowiesz się, czym różnią się izotopy,

  • poznasz i ocenisz argumenty przemawiające za poglądem, że cząstki mające te same cechy fizyczne są nierozróżnialne,

  • zrozumiesz, dlaczego cząstki tego samego typu można traktować jako identyczne,

  • oszacujesz liczebność poszczególnych izotopów w stopie metali.