R1H2q9rC7RE3m
Zdjęcie przedstawia Niemców prowadzących ostrzał. Na platformie na kołach znajduje się wyrzutnia pocisków z długą lufą. Kilku mężczyzn kuca przy niej. Reszta znajduje się dalej od konstrukcji. Wszyscy są na ziemistym terenie. W tle są szczyty gór pokryte śniegiem.

Walki na Bałkanach i w Afryce Północnej

Niemcy prowadzą ostrzał podczas walk w Grecji.
Źródło: Bundesarchiv, Bild 101I-163-0319-07A/Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Włoski dyktator Benito Mussolini latem 1940 r. miał uzasadnione powody do zazdrości. Jego niemiecki sojusznik Adolf Hitler do tego czasu zdołał podporządkować sobie zachodnią część Polski, Danię, Norwegię, Belgię, Holandię i Francję. Duce, który marzył o stworzeniu potężnych Włoch na miarę starożytnego imperium rzymskiego, nie zamierzał pozostawać w cieniu Führera. Aby zrealizować marzenia Mussoliniego o potędze, we wrześniu 1940 r. wojska włoskie zaatakowały brytyjskie posiadłości w Egipcie, a miesiąc później wkroczyły z terytorium Albanii do Grecji. Jednakże efekty ich poczynań okazały się dla państw Osi opłakane.

R1W1e5JRuFewS1
Linia chronologiczna przedstawia okres od 1939 do 1945 roku. 1 września 1939 roku miała miejsce agresja Niemiec na Polskę i rozpoczęcie drugiej wojny światowej. We wrześniu 1940 roku atak wojsk włoskich na brytyjskie posiadłości w Egipcie. W październiku 1940 roku agresja Włoch na Grecję. W lutym 1941 roku wysłanie przez Hitlera do Afryki Korpusu Afrykańskiego. W kwietniu 1941 roku atak Niemiec na Jugosławię oraz Grecję. Od października do listopada 1942 roku bitwa pod El Alamein. W kwietniu 1943 roku wycofanie się wojsk niemieckich z Afryki. Od sierpnia do września 1944 roku zajęcie Rumunii i Bułgarii przez Sowietów. W październiku 1944 roku wycofanie się wojsk niemieckich z Grecji i Albanii. W nocy z 8 na 9 maja 1945 roku zakończenie drugiej wojny światowej.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Omówisz zmienne losy kampanii wojennych na Bałkanach i w Afryce Północnej.

  • Scharakteryzujesz sytuację w „bałkańskim kotle” pod okupacją państw Osi.

  • Wyjaśnisz, kto i dlaczego zyskał sobie przydomek Lisa Pustyni.

  • Przedstawisz przyczyny klęski Niemiec na frontach bałkańskim i afrykańskim.