Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RANoyU0RcDhlr
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia oscyloskop – przyrząd elektroniczny służący do obserwowania, obrazowania i badania przebiegów zależności pomiędzy dwiema wielkościami elektrycznymi, bądź innymi wielkościami fizycznymi reprezentowanymi w postaci elektrycznej. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Jak definiuje się eksperyment?".

Jak definiuje się eksperyment?

Czy to nie ciekawe?

Kiedy byłem w Twoim wieku, nie było komputerów, ani smartfonów, ani Internetu, ale życie było nie mniej ciekawe. W szkole najbardziej lubiłem fizykę, bo szafy w pracowni pełne były różnych tajemniczych przyrządów, a na co drugiej lekcji robiliśmy doświadczenia. Kiedy wracałem do domu, robiłem własne i konstruowałem różne urządzenia: silniczek elektryczny, lunetę, maszynę parową… Moim marzeniem było jednak by kiedyś robić takie doświadczenia, których nikt nigdy jeszcze nie robił, by mierzyć coś, czego nikt jeszcze nie mierzył. To dopiero byłaby prawdziwa przygoda – fascynująca, jak zdobywanie niezdobytego jeszcze szczytu. Pociągająca zarówno jako cel, jak i droga do niego prowadząca, bo przecież „Jeśli chcesz znaleźć się tam, gdzie nigdy nie byłeś, musisz iść drogą, którą nigdy nie szedłeś”. Jeszcze wtedy nie wiedziałem, że to już nie byłoby doświadczenie – to byłby eksperyment.

Twoje cele

Dzięki lekturze tego tekstu dowiesz się:

  • czym eksperyment różni się od doświadczenia,

  • jak „rodzi się” pomysł eksperymentu fizycznego,

  • jakie są główne cechy i elementy eksperymentu,

  • jakie przesłanki są podstawą decyzji o przeprowadzeniu eksperymentu,

  • jakie warunki należy wypełnić, by eksperyment mógł być zrealizowany.