Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RsGcFy6ot1UCd
Zdjęcie przedstawia panele słoneczne. W panelach do jednego z otworów na połączeniach paneli włożono pomarańczowy kwiatek.

Działania polskich organizacji na rzecz ochrony przyrody w Polsce

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/energia-s%C5%82oneczna-fotowoltaicznych-2955323/, domena publiczna.

Idea zrzeszania się ludzi w organizacjach przyrodniczych pojawiła się na świecie w połowie XIX wieku, kiedy zaczęto dostrzegać wpływ człowieka na stan przyrody. Prekursorami działań wpisujących się w nurt ekologii byli Brytyjczycy oraz Amerykanie. Za jedną z najstarszych organizacji ekologicznych uznawana jest założona w 1889 roku w Wielkiej Brytanii Plumage League funkcjonująca do dziś jako Royal Society for the Protection of Birds (Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków).

Historia polskich organizacji ekologicznych sięga lat 20. XX wieku, kiedy to powstała Liga Ochrony Przyrody. Obecnie na terenie naszego kraju działa wiele organizacji i stowarzyszeń zajmujących się szeroko rozumianą problematyką ochrony środowiska przyrodniczego.

Twoje cele
  • Poznasz przykłady organizacji działających na rzecz ochrony przyrody w Polsce.

  • Omówisz zakres działań, jakie podejmują organizacje ekologiczne.

  • Ocenisz rolę, jaką pełnią organizacje ekologiczne w Polsce.

  • Uzasadnisz korzyści wynikające z istnienia i funkcjonowania organizacji ekologicznych.