Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RU2SFFjM3pn3N
Fotografia satelitarna pasma górskiego. Widoczne są na niej czubki wzniesień górskich, ich najwyższe partie są pokryte białym śniegiem. W pobliżu łańcuchów górskich znajdują się wąskie doliny - część z nich wypełniona jest lodem lub wodą.

Przyczyny dryfu kontynentów

Źródło: Pixabay License, dostępny w internecie: pixabay.com.

Dryf kontynentów jest teorią zakładającą, że kontynenty na Ziemi poruszają się względem siebie, w geologicznej skali czasu. Jako pierwszy zauważył to Abraham Ortelius w 1596 roku. Koncepcja ta została niezależnie w pełni rozwinięta przez Alfreda Wegenera w 1912 roku, lecz równie szybko odrzucona przez wielu naukowców z powodu braku jakiegokolwiek mechanizmu pokazującego siłę napędzającą ruch kontynentów. Idea „dryfu kontynentów” została włączona do teorii tektoniki płyt, która wyjaśnia ruch kontynentów jako poruszanie się sztywnych płyt litosfery po płynnej astenosferze.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest „dryf kontynentów”.

  • Określisz, jakie są jego przyczyny.

  • Wyjaśnisz, jaki wpływ ma na to zjawisko ruch magmy.