Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RUopwoGtkbSSa
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia wyładowania atmosferyczne. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Jak definiuje się prąd elektryczny?".

Jak definiuje się prąd elektryczny?

Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

Czy to nie ciekawe?

Siedzisz teraz zapewne w fotelu z kubkiem herbaty, wpatrując się w ekran komputera lub telefonu, by zgłębiać tajniki wiedzy o elektryczności. Nie byłoby to możliwe bez prądu elektrycznego, który płynie właśnie przez układy scalone znajdujące się w Twoim komputerze lub komórce. Woda na herbatę została prawdopodobnie zagotowana w czajniku elektrycznym. Mam nadzieję, że nie psujesz sobie wzroku i masz włączoną choćby lampkę, również podłączoną do prądu. Wszędzie ten prąd! Nie sposób wyobrazić sobie naszego codziennego życia bez prądu. Czy nie byłoby ciekawe dowiedzieć się dokładnie, co to jest prąd elektryczny, na czym polega jego działanie i jak go wykorzystać? Tak? A zatem do dzieła!

Twoje cele
  • Opiszesz, jak poruszają się nośniki ładunku w kablu podłączonym i niepodłączonym do prądu.

  • Wyodrębnisz ruch termiczny elektronów oraz ich ruch dryfowy.

  • Określisz, który z tych ruchów odpowiada prądowi elektrycznemu.

  • Obliczysz i porównasz wartości prędkości tych ruchów.

  • Rozstrzygniesz i uzasadnisz, czy we wskazanych sytuacjach występuje przepływ prądu elektrycznego.