Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1AdlDnlUK5Rj
Ilustracja przedstawia przestrzeń kosmiczną, w której wokół kulistego ciała niebieskiego unoszą się meteoryty o nieregularnych kształtach. Przestrzeń kosmiczna została przedstawiona tu barwami niebieskimi, fioletowymi i czerwonymi. Tych ostatnich najwięcej użyto w prawym górnym rogu.

Meteoryt tunguski – zagrożenie z kosmosu

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Zainteresowanie katastrofą tunguską nie maleje pomimo upływu 112 lat od tego zdarzenia. Wynika to przede wszystkim z jego skali, a także nieniknących do dziś trudności z ustaleniem przyczyn i przebiegu katastrofy, które były przedmiotem prac wielu ekspedycji badawczych. Pierwsze czarno‑białe zdjęcia rejonu eksplozji (powstałe dopiero po 19 latach od katastrofy) obecnie nie wywołują już chyba większych emocji. Jednak przelot meteoru czelabińskiego zarejestrowany 15 lutego 2013 roku na filmach z kamer samochodowych (udostępnionych w internecie już po kilku godzinach) przypomina o realności zagrożenia z kosmosu.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz pojęcie impaktu oraz przedstawisz jego świadectwa.

  • Przedstawisz znaczenie współczesnych metod badań kosmicznych dla ograniczania skutków katastrof typu tunguskiego.

  • Wymienisz osiągnięcia naukowców w badaniach nad wyjaśnianiem katastrofy tunguskiej.

  • Na przykładzie katastrofy tunguskiej opiszesz przebieg i skutki eksplozji meteorytu oraz porównasz je ze skutkami typowego impaktu.