R3LtcWUXntEyh
Zdjęcie przedstawia szklane kolorowe kulki.

Rachunek prawdopodobieństwa z przymrużeniem oka

Źródło: Phil Sheldon Abipp, dostępny w internecie: unsplash.com, domena publiczna.

W tym materiale utrwalimy i rozwiniemy umiejętności związane z obliczaniem prawdopodobieństwa zdarzeń losowych. Popatrzymy na z reguły poważne typy zadań z przymrużeniem oka. Być może takie podejście do rachunku prawdopodobieństwa zachęci Cię do samodzielnego wymyślania zabawnych historyjek opartych na obliczeniach probabilistycznych, a może nawet do stawiania śmiałych hipotez, które mogą doprowadzić Cię do znakomitych odkryć matematycznych.

R57dm6J8mgUuR1
Georges-Louis Leclerc, hrabia Buffon
Źródło: dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, domena publiczna.

Jak na przykład niejakiego Georgesa Buffona. Buffon był osiemnastowiecznym francuskim hrabią, więc w młodości nie miał zbyt wiele roboty i mógł do południa wylegiwać się w łóżku wpatrując się w sufit. Pewnego dnia jednak zamiast patrzeć w sufit, zapatrzył się w podłogę i przyszedł mu do głowy taki problem (zwany dzisiaj igłą Buffona): na podłogę wyłożoną identycznymi nieskończenie długimi deskami jedna obok drugiej rzucamy igłę o nierozróżnialnych końcach. Jakie jest prawdopodobieństwo, że igła będzie przecinać linię oddzielającą deski?

Problem może nie wydawać Ci się zbyt pasjonujący, ale z igłą Buffona związana jest na przykład ciekawa metoda eksperymentalnego przybliżania wartości liczby π.

Twoje cele
  • Rozwiążesz zadania z rachunku prawdopodobieństwa, korzystając z typowych wzorów probabilistycznych.

  • Przyporządkujesz dane zadanie do określonego typu zadań z rachunku prawdopodobieństwa (np. zadanie na prawdopodobieństwo warunkowe, zadanie na prawdopodobieństwo całkowite, itp.).

  • Usystematyzujesz i rozwiniesz umiejętności rozwiązywania zadań z rachunku prawdopodobieństwa różnymi sposobami.