Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R56b9pAM58M7H
Zdjęcie przedstawia kanion zbudowany ze wzniesień. Tworzą je czerwone skały. Mają one nieregularne wypuklenia i wgłębienia. Dno kanionu zbudowane jest również z pomarańczowych skał. W kanionie znajduje się młoda kobieta, ma krótkie spodenki, pomarańczową koszulkę i niebieską czapkę. Jej włosy są splecione w warkocz.

Geosynkliny i terrany

Źródło: D. Jugum, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0.

Geologiczna przeszłość naszej planety pozostaje nadal nie do końca poznana. Od XIX wieku – kiedy nastąpił dynamiczny rozwój geologii – powstało wiele teorii dotyczących procesów, które kształtowały powierzchnię Ziemi. Niektóre z tych koncepcji z czasem uległy zapomnieniu, inne z kolei modyfikowano i rozwijano. Wśród kluczowych pytań, na które geolodzy poszukiwali odpowiedzi, były te dotyczące procesów górotwórczych. Jak formowały się wielkie bloki kontynentalne? Jakie procesy spowodowały, że szczyty górskie zbudowane są ze skał powstających na dnie oceanu?

Twoje cele
  • Wyjaśnisz pojęcia geosynkliny i terranu.

  • Omówisz założenia teorii geosynklin i jej znaczenie w procesach geologicznych.

  • Omówisz koncepcję terranów i ich rolę w budowie geologicznej powierzchni Ziemi.