Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rsp5cA9SN7iSr
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) włączonego palnika gazowego. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Jaki wpływ ma ciśnienie na temperaturę wrzenia cieczy?".

Jaki wpływ ma ciśnienie na temperaturę wrzenia cieczy?

Czy to nie ciekawe?

Karol Darwin, twórca teorii ewolucji, jako młody człowiek odbył pięcioletnią podróż na statku HMS Beagle, podczas której zbierał materiały do badań przyrodniczych. W swojej relacji z podróży, „Voyage of the Beagle”, tak opisał kłopoty z gotowaniem ziemniaków podczas jednego z postojów:

„ … ziemniaki, pomimo gotowania przez szereg godzin, były tak twarde jak na początku. Garnek został zostawiony na ogniu na całą noc, gotowany ponownie następnego ranka, a jednak ziemniaki się nie ugotowały. Dowiedziałem się o tym po podsłuchaniu dwóch towarzyszy, starających się ustalić przyczynę; doszli oni do następującego prostego wniosku „przeklęty garnek (który był nowy) postanowił nie gotować ziemniaków”.

Czy rzeczywiście garnek miał złe zamiary? Tajemnicę złośliwego garnka wyjawimy w tym e‑materiale.

R17EXBkjlTCiw
Rys. a. Charles Darwin (1809 – 1882). [Źródło: George Richmond [Public domain]]
Twoje cele
  • dowiesz się, na czym polega parowanie,

  • zrozumiesz, czym różni się parowanie od wrzenia,

  • przeanalizujesz procesy, które przebiegają podczas wrzenia cieczy,

  • zrozumiesz, dlaczego temperatura wrzenia rośnie wraz z ciśnieniem zewnętrznym.