Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RzbTfPd3956s4
Na zdjęciu widać postać w żółtym płaszczu przeciwdeszczowym idącą ulicą. Pada śnieg. W tle widać zaśnieżone auta stojące przy krawężniku po lewej stronie i rośliny w wysokich kamiennych donicach po prawej. Za autami i donicami widać fragmenty wysokich budynków.

Wpływ pogody i mikroklimatu na człowieka

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Wpływ warunków geograficznych i klimatu na zdrowie i psychikę człowieka to zagadnienie, które od dawna nurtuje ludzi. Już Hipokrates w traktacie O powietrzu, wodach i miejscach podkreślał, że słońce, woda i wiatr mogą z jednej strony szkodzić zdrowiu, z drugiej przynosić poprawę stanu zdrowia, a nawet go leczyć. Do podobnych wniosków dochodzą współcześni badacze, którzy obserwując zmienność warunków środowiska geograficznego, zwłaszcza dynamicznego środowiska atmosfery, dostrzegają coraz to nowe zależności między pogodą a człowiekiem. Wzrost liczby samobójstw podczas wiania silnych wiatrów górskich, rosnąca liczba zdarzeń drogowych (wypadków) w sytuacji, gdy podczas pogody wyżowej pojawia się zatoka niskiego ciśnienia lub front atmosferyczny, czy częstsze wyjazdy karetek pogotowia do osób chorujących na padaczkę w czasie przemieszczania się centrum niżu – to tylko niektóre z korelacji obserwowanych przez współczesną naukę.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, podając przykłady, w jaki sposób warunki pogodowe wpływają na organizm człowieka.

  • Scharakteryzujesz wpływ mikroklimatu wybranych zbiorowisk roślinnych i miasta na zdrowie człowieka.

  • Obliczysz maksymalny czas bezpiecznego opalania z wykorzystaniem kremu z filtrem o różnej wartości.

  • Określisz czynniki warunkujące mikroklimat miejsca, w którym jest zlokalizowana Twoja szkoła.