Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1HUdFMVtK7XH
Zdjęcie ze skaningowego mikroskopu elektronowego przedstawia koloryzowane na czerwono komórki bakterii Streptococcus gordonii na koloryzowanej na żółto powierzchni błony śluzowej jamy ustnej człowieka.

Porównanie budowy komórki eukariotycznej i prokariotycznej

Człowiek jest domem dla trylionów komórek bakteryjnych, co oznacza, że składa się z obu głównych typów komórek – eukariotycznych i prokariotycznych. Przedstawiony na fotografii niepatogenny i nieinwazyjny Streptococcus gordonii (czerwony) jest powszechną bakterią komensalną błony śluzowej jamy ustnej człowieka. Zdjęcie ze skaningowego mikroskopu elektronowego (koloryzowane), powiększenie 20000×.
Źródło: ZEISS Microscopy, Flickr, licencja: CC BY-NC-ND 2.0.

Jakie jest kryterium rozróżnienia organizmów żywych od materii nieożywionej? Zgodnie z komórkową teorią budowy organizmów każdy żywy organizm zbudowany jest przynajmniej z jednej komórki. Wyróżnia się więc organizmy jedno- i wielokomórkowe. Zarówno komórki należące do różnych organizmów, jak i komórki budujące różne tkanki organizmu wielokomórkowego znacząco różnią się od siebie. Nauka zajmująca się badaniem komórek nazywana jest cytologią.

Twoje cele
  • Wykażesz podobieństwa i różnice w budowie komórki prokariotycznej i eukariotycznej.

  • Wyjaśnisz, jakie znaczenie ma kompartmentacja komórki.