R1HUdFMVtK7XH
Zdjęcie ze skaningowego mikroskopu elektronowego przedstawia koloryzowane na czerwono komórki bakterii Streptococcus gordonii na koloryzowanej na żółto powierzchni błony śluzowej jamy ustnej człowieka.

Porównanie budowy komórki eukariotycznej i prokariotycznej

Człowiek jest domem dla trylionów komórek bakteryjnych, co oznacza, że składa się z obu głównych typów komórek – eukariotycznych i prokariotycznych. Przedstawiony na fotografii niepatogenny i nieinwazyjny Streptococcus gordonii (czerwony) jest powszechną bakterią komensalną błony śluzowej jamy ustnej człowieka. Zdjęcie ze skaningowego mikroskopu elektronowego (koloryzowane), powiększenie 20000×.
Źródło: ZEISS Microscopy, Flickr, licencja: CC BY-NC-ND 2.0.

Jakie jest kryterium rozróżnienia organizmów żywych od materii nieożywionej? Zgodnie z komórkową teorią budowy organizmów każdy żywy organizm zbudowany jest przynajmniej z jednej komórki. Wyróżnia się więc organizmy jedno- i wielokomórkowe. Zarówno komórki należące do różnych organizmów, jak i komórki budujące różne tkanki organizmu wielokomórkowego znacząco różnią się od siebie. Nauka zajmująca się badaniem komórek nazywana jest cytologią.

Twoje cele
  • Wykażesz podobieństwa i różnice w budowie komórki prokariotycznej i eukariotycznej.

  • Wyjaśnisz, jakie znaczenie ma kompartmentacja komórki.