Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R698mwhKd9R6d
Zdjęcie przedstawia nurka. Znajduje się pod powierzchnią wody, w szczelinie pomiędzy dwoma skałami składającymi się ze złączonych ze sobą kamieni. Nurek ubrany jest w kombinezon koloru czarnego, na stopach posiada płetwy do nurkowania a na twarzy maskę tlenową, do której tlen doprowadzany przez przewody od butli znajdującej się na jego plecach. Na oczach ma okulary do nurkowania, a na głowie czarny czepek. Z jego ust wydostają się liczne bąbelki powietrza.

Podstawowe założenia teorii tektoniki płyt

Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, Pixabay License, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license.

Zgodnie z różnymi teoriami naukowymi, badacze zakładali, że w niektórych okresach geologicznych część kontynentów musiała być ze sobą połączona. Nie mogli oni bowiem w inny sposób wytłumaczyć dużego podobieństwa, a niekiedy zupełnej identyczności flory z węglowej formacji Europy i Ameryki Północnej. Podobne pokrewieństwo stwierdzono w przypadku świata roślin i zwierząt Indii oraz Południowej Afryki w końcu ery paleozoicznej.

Początkowo fakt ten tłumaczono istnieniem przesmyków lub też girland archipelagów, których wyspy położone blisko siebie spełniały rolę „pomostu”, po których miała migrować flora i fauna z jednego kontynentu na drugi. Jednak takie pomosty musiałyby mieć tysiące kilometrów, a do tego w różnych okresach powinny zanikać i na nowo powstawać (na co wskazują kopalne szczątki roślin i zwierząt). Poza tym do dnia dzisiejszego nie odnaleźliśmy jakichkolwiek śladów istnienia takich połączeń.

Twoje cele
  • Poznasz różne poglądy oraz teorie dotyczące tektoniki płyt.

  • Wskażesz dowody świadczące o słuszności teorii tektoniki płyt.

  • Poznasz procesy odpowiedzialne za ruch płyt litosfery.