Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R6JCRC7ZecETu
Ilustracja przedstawia podwójną helisę DNA na granatowym tle. Helisa składa się z dwóch skręconych nici połączonych ze sobą komplementarnymi zasadami azotowymi. Na granatowym polu znajdują się jasne, niebieskie punkty połączone ze sobą cienkimi liniami, tworząc struktury geometryczne.

Czym jest gen?

Materiał genetyczny składa się z wielu nukleotydów, które zorganizowane są w koliste lub liniowe cząsteczki. Fragmenty tych cząsteczek składają się na geny, czyli odcinki DNA, które kodują informację o danym białku lub RNA. Pojęcie „gen” zostało wprowadzone w 1909 r. przez Wilhelma Johansena, lecz późniejsze odkrycia w zakresie genetyki doprowadziły do wielokrotnych modyfikacji definicji genu.
Źródło: TheDigitalArtist, Pixabay, domena publiczna.

Od zestawu genów otrzymanego od organizmów rodzicielskich zależą morfologia, metabolizm, zdolność do przetrwania w danych warunkach czy podatność na choroby organizmu potomnego. U ludzi geny odpowiadają nawet za takie cechy, jak umiejętność zwijania języka w trąbkę, dołki w policzkach czy kąt wygięcia kciuka.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest gen.

  • Porównasz rodzaje genów.

  • Przedstawisz hipotezę jeden gen – jeden enzym oraz zweryfikujesz jej prawdziwość.

  • Wskażesz prawidłową definicję genu dla obecnego stanu wiedzy na jego temat.