Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1EY4knHmhyMA
Ilustracja przedstawiająca tłum ludzi.

Rytmy dobowe człowieka i ich uwarunkowania

Rytmiczność zjawisk natury wpływa na wszystkie organizmy żyjące na Ziemi, w tym także człowieka. Nasze poszczególne tkanki i narządy pracują cyklicznie, nasilając lub spowalniając swe czynności z różną częstością.
Tadeusz Dzierżykray-Rogalski, Rytmy i antyrytmy biologiczne, Wiedza Powszechna, Warszawa 1986.

Większość procesów w organizmach żywych podlega cyklicznym zmianom, zwanym rytmami biologicznymi. Człowiek nie jest wyjątkiem. Powtarzające się procesy biologiczne wyznaczają rytm naszego życia i zależą – jak w przypadku innych organizmów – od cykliczności zjawisk natury, takich jak obrót Ziemi dookoła własnej osi czy jej obieg wokół Słońca. Gdybyśmy jednak żyli na planecie, która nie obraca się wokół własnej osi, to czy nasza codzienność byłaby taka jak na Ziemi? Czy niektórzy z nas przystosowaliby się do życia w ciemności, inni w obszarze oświetlonym, a jeszcze inni – w strefie półmroku oddzielającej ciemność od światła?

Twoje cele
  • Określisz pochodzenie rytmów biologicznych.

  • Porównasz różne rodzaje biorytmów.

  • Opiszesz mechanizm generowania rytmu okołodobowego.

  • Wykażesz praktyczne znaczenie rytmów biologicznych w życiu człowieka.