Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1IxJn6350v6P
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia rosyjskiego satelitę kosmicznego. Satelita składa się z owalnej części i połączonej z nią części cylindrycznej. Do części cylindrycznej przymocowane są dwa panele słoneczne. Całość satelity pokryta jest srebrzystym materiałem odbijającym światło. Satelita pokazany jest w przestrzeni kosmicznej. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Jak poruszają się satelity wokół Ziemi?".

Jak poruszają się satelity wokół Ziemi?

Źródło: dostępny w internecie: https://pxhere.com/en/photo/1252975 [dostęp 27.04.2022], domena publiczna.

Czy to nie ciekawe?

Wielu z nas korzysta na co dzień z lokalizacji GPS w telefonach, z wszechobecnego dostępu do internetu, nawigacji, telewizji satelitarnej a przede wszystkim każdy z nas śledzi prognozy pogody – ale skąd ten sygnał do nas dociera? Wokół Ziemi krąży wiele satelitów, które cały czas dostarczają informacje na Ziemię. Część z nich to sprzęt naukowy, część rozrywkowy, ale wiele z tych obiektów to satelity rządowe lub wojskowe trzymające pieczę nad naszym bezpieczeństwem. Jedno co je łączy, to ich okołoziemskie orbity. O tym, jak poruszają się satelity wokół Ziemi i skąd się tam wzięły, dowiesz się z tego e‑materiału.

Twoje cele
  • zrozumiesz różnicę pomiędzy satelitami naturalnymi i sztucznymi,

  • poznasz zasady poruszania się satelitów wokół Ziemi,

  • będziesz analizować wady i zalety dużej liczby satelitów okołoziemskich.