RFW35VQujS0Qn
Ilustracja przedstawia obraz bitwy pod Grunwaldem. Obraz jest chaotyczny, znajduje się na nim wiele postaci. W samym środku jest mężczyzna na koniu w czerwonym płaszczu i w koronie na głowie. W Wyciągniętej ręce trzyma miecz. Za nim jest czerwona flaga. Niektórzy walczący są na koniach. W tle na niebie jest święta postać w obłokach chmur oraz drzewa.

Grunwald – przegrane zwycięstwo?

Bitwa pod Grunwaldem.
Źródło: Jan Matejko, Wikimedia Commons, domena publiczna.

W 1878 r. Jan Matejko dokończył malowanie Bitwy pod Grunwaldem. Dwadzieścia lat później na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” zaczęły się ukazywać fragmenty Krzyżaków Henryka Sienkiewicza. Te dwa dzieła najsilniej wpłynęły na kształtowanie się naszych wyobrażeń na temat zwycięstwa grunwaldzkiego. Do dzisiaj bitwa pod Grunwaldem jest uznawana za największe osiągnięcie oręża polskiego, a pamięć o niej jest wciąż żywa i na różne sposoby pielęgnowana.

R17LeB5l3c1vu1
Linia chronologiczna przedstawia okres od 1385 do 1434 roku. 14 sierpnia 1385 roku miało miejsce podpisanie układu w Krewie. W marcu 1386 roku koronowanie Jagiełły na króla Polski. Od 1409 do 1411 roku wielka wojna z zakonem krzyżackim. 15 lipca 1410 roku bitwa pod Grunwaldem. Od 25 lipca do 19 września 1410 roku oblężenie Malborka. W 1411 roku zawarcie pokoju w Toruniu. W 1413 roku zawarcie unii w Horodle. W 1434 roku śmierć Władysława Jagiełły.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Rozstrzygniesz, czy bitwa pod Grunwaldem zasłużyła na sławę, którą się cieszy wśród Polaków.

  • Prześledzisz, jak kształtowała się pamięć o bitwie.

  • Ustalisz, co rzeczywiście wiadomo o bitwie pod Grunwaldem.