Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1F2rNqtOr8n6
Na fotografii widoczne są skały krasowe tworzące wzgórze, które znajdują się ponad gęstą roślinnością. Mają one dość nieregularny kształt, są koloru szarobiałego i mają liczne otwory, czyli jaskinie.

Krasowienie i skały krasowiejące

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Czy wiesz, że na pograniczu Słowacji i Węgier w Wewnętrznych Karpatach Zachodnich występuje około 1200 jaskiń oraz form terenu wymodelowanych i rozpuszczonych przez wodę? Znasz już fizyczne i chemiczne właściwości wody, więc wiesz, że ta ciecz jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem ze względu na zawartość rozpuszczonych w niej związków chemicznych. Czy wiesz, że woda potrafi rozpuścić również twarde skały? Dobrym tego przykładem są skały Krasu Węgiersko‑Słowackiego, gdzie obserwujemy zjawisko krasowienia skał, o którym dowiesz się więcej podczas tej lekcji.

Twoje cele
  • Zdefiniujesz pojęcie krasu.

  • Przeanalizujesz czynniki wpływające na intensywność krasu.

  • Rozpoznasz skały krasowiejące na podstawie fotografii.

  • Wyjaśnisz, na czym polega zjawisko krasowienia.