W tym e‑materiale powtarzamy wiadomości ze szkoły podstawowej.
Poznaliśmy już algorytm konwersji liczb z systemu dziesiętnego na dwójkowykonwersji liczb z systemu dziesiętnego na dwójkowy (binarny). Przedstawiliśmy ręczną metodę przeprowadzania takiej zamiany oraz pseudokod opisujący niezbędne czynności.
W tym e‑materiale przejdziemy do implementacji tego zagadnienia w języku Python. Ma on wbudowane funkcje do konwertowania liczb pomiędzy różnymi systemami liczbowymi. Aby opanować to zagadnienie, musisz najpierw rozumieć, jakie wartości dana funkcja zwraca, i wiedzieć, jak otrzymać pożądany wynik, używając prostego algorytmu.
Ciekawi cię, jak wyglądają implementacje w innych językach programowania? Możesz się z nimi zapoznać w dwóch pozostałych e‑materiałach z tej serii:
Konwersja liczb z systemu dziesiętnego na dwójkowy w języku C++Konwersja liczb z systemu dziesiętnego na dwójkowy w języku C++,
Konwersja liczb z systemu dziesiętnego na dwójkowy w języku JavaKonwersja liczb z systemu dziesiętnego na dwójkowy w języku Java.
Więcej zadań? Sięgnij do Konwersja liczb z systemu dziesiętnego na dwójkowy – zadania maturalneKonwersja liczb z systemu dziesiętnego na dwójkowy – zadania maturalne.
Zrozumiesz, jakie są zależności pomiędzy dziesiętnym a dwójkowym systemem liczbowym.
Wykorzystasz wbudowane funkcje języka Python do zamiany liczby dziesiętnej na odpowiednik binarny.
Nauczysz się konwertować liczby z systemu dziesiętnego na dwójkowy.