Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R172q0iL8OHIp
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia kroplę spadającą na taflę wody. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Woda z punktu widzenia mikroświata".

Woda z punktu widzenia mikroświata

Źródło: dostępny w internecie: https://www.shutterstock.com/image-illustration/water-drop-163928648 [dostęp 12.06.2022], Shutterstock, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Czy to nie ciekawe?

Płatki śniegu występują w niezliczonych kształtach, ale wszystkie mają ze sobą coś wspólnego. Kształt każdego płatka oparty jest na sześciokącie. Obraz płatka śniegu daje nam wgląd w to, jak na poziomie mikroskopowym ułożone są cząsteczki wody. Dlaczego cząsteczki wody, łącząc się, tworzą sześciokąty? Jaki wpływ na własności wody ma struktura cząsteczki wody? Na te pytania odpowiadamy w tym e‑materiale.

RcFwPGuqMoBvE
Rys. a. Płatek śniegu w powiększeniu.
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/photos/snow-crystal-winter-cold-snowflake-4645980/ [dostęp 12.06.2022].
Twoje cele
  • dowiesz się, co to oznacza, że cząsteczka wody ma polarny charakter,

  • zrozumiesz, na czym polega anomalna rozszerzalność cieplna wody,

  • dowiesz się, czym jest napięcie powierzchniowe,

  • przeanalizujesz własności substancji hydrofobowych i hydrofilowych,

  • dowiesz się, jaką strukturę ma kryształ lodu,

  • zrozumiesz związek między kształtem komórki elementarnej kryształu lodu, a kształtami płatków śniegu,

  • porównasz mikroskopowe własności wody w różnych stanach skupienia.