Rm6w567GweuI0
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia zdjęcie rentgenowskie lewej dłoni. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "W jaki sposób powstaje promieniowanie rentgenowskie?".

W jaki sposób powstaje promieniowanie rentgenowskie?

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/photos/x-ray-medical-treatment-arm-doctor-1704855/ [dostęp 21.04.2022].

Czy to nie ciekawe ?

W 1895 roku niemiecki fizyk Wilhelm Roentgen przeprowadzając doświadczenia z lampą ze szkła w kształcie cylindra, z wtopionymi elektrodami, katodą i anodą, i z wypompowanym powietrzem, odkrył tajemnicze promienie, które wydostawały się na zewnątrz tej lampy. Stanowiły one całkowitą zagadkę, nazwał je więc promieniami X. Okazało się, że przenikają przez wiele substancji i działają na emulsję fotograficzną. Roentgen zaprosił do laboratorium swoją żonę Bertę i wykonał zdjęcie jej dłoni. Na zdjęciu uwidocznił się szkielet ręki z widocznym złotym pierścionkiem na palcu. Berta przeraziła się i o mało nie zemdlała. Nic dziwnego, była pierwszym człowiekiem w historii, który widzi część swego szkieletu na zdjęciu!

RGk9wVppcvF8b
Rys. a.Pierwsze zdjęcie Roentgena (ręka jego żony)
Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:First_medical_X-ray_by_Wilhelm_R%C3%B6ntgen_of_his_wife_Anna_Bertha_Ludwig%27s_hand_-_18951222.gif [dostęp 21.04.2022], domena publiczna.

Dziś takie zdjęcia to dla nas codzienność. Wiemy już wiele o tajemniczych promieniach X. Znamy mechanizmy ich powstawania. Tym właśnie aspektem zajmiemy się w tym e‑materiale.

Twoje cele
  • dowiesz się, czym jest promieniowanie rentgenowskie,

  • poznasz związek między energią fotonu promieniowania rentgenowskiego i częstością fali elektromagnetycznej,

  • ustalisz dwa mechanizmy powstawania promieniowania rentgenowskiego.