RnxwamiEgvIHE
Zdjęcie przedstawia zegar słoneczny na fasadzie kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie, czyli kościoła mariackiego. Zegar ma formę dużej czarnej tablicy, na której wszystkie treści wyrysowane są na biało. Na górze tablicy znajduje się symbol słońca, w środku którego umieszczony jest metalowy znacznik zegara słonecznego. Poniżej na łukowatej wstędze wypisano liczby arabskie w kolejności od lewej: 7, 8, 9, 10, 11, 12, 1, 2, 3, 4, 5, 6. Od każdej z liczb arabskich odchodzi linia łącząca ją z odpowiadającą jej liczbą rzymską, umieszczoną na wstędze biegnącej wzdłuż lewej i prawej krawędzi tablicy oraz u jej dołu. Na samym dole tablicy, na przedłużeniu wstęgi, znajduje się napis po łacinie: Dies nostri quasi umbra super terram et nulla est mora.

Wyznaczanie długości geograficznej na podstawie obliczeń różnicy czasu słonecznego

Źródło: A. Barabasz (Chepry), CC BY-SA 3.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org.

Pozorny ruch Słońca na horyzoncie niebieskim i zjawisko dnia i nocy to immanentne elementy życia człowieka. Wraz z rozwojem cywilizacji nauczyliśmy się je rozumieć i łączyć z ruchami Ziemi. W ten sposób ludzkość nie tylko opanowała rachubę czasu i sposoby jego mierzenia, lecz także ta wiedza znalazła zastosowanie praktyczne do pomiaru czasu i w nawigacji. Stąd w przeszłości tak duże znaczenie miało ustalenie i precyzyjny pomiar następstw ruchu obrotowego, a następnie skonstruowanie precyzyjnych zegarów. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego precyzyjny pomiar czasu był tak ważny, zapoznaj się z tym e‑materiałem.

Twoje cele
  • Poznasz podstawy teoretyczne pozwalające na pomiar i przeliczanie czasu słonecznego i długości geograficznej.

  • Opanujesz metody przeliczania czasu słonecznego na różnicę długości geograficznej i tej różnicy na czas.