Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia fragment wielkiego zderzacza hadronów z angielskiego Large Hadron Collider ( LHC) – największy na świecie akcelerator cząstek (hadronów), znajdujący się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy. LHC jest położony na terenie Francji oraz Szwajcarii. Wielki Zderzacz Hadronów jest największą maszyną świata. Jego zasadnicze elementy są umieszczone w tunelu w kształcie torusa o długości około 27 km, położonym na głębokości od 50 do 175 m pod ziemią. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Najważniejsze pojęcia i zjawiska fizyki jądra atomowego".
Najważniejsze pojęcia i zjawiska fizyki jądra atomowego
Źródło: dostępny w internecie: http://cds.cern.ch/record/910381 [dostęp 19.04.2022], licencja: CC BY 4.0.
Czy to nie ciekawe?
Jądro atomowe zbudowane jest z protonów i neutronów. Jak to możliwe, że ciasno upakowane, dodatnio naładowane protony tworzą bryłkę materii? Czyżby z jakiegoś powodu przestały się odpychać? Nie, to nie jest możliwe, a jednak jądra, które wchodzą w skład tworzącej nas materii, są stabilne. Dlaczego tak jest, dowiesz się, jeśli nie przerwiesz lektury tego e‑materiału.

Rys. a. Schematyczny model budowy jądra atomowego.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.
Twoje cele
Pracując z tym e‑materiałem:
wymienisz składniki atomu oraz jądra atomowego,
określisz, od czego zależy rozmiar jądra atomowego,
objaśnisz, dlaczego niektóre jądra atomowe są trwałe,
zdefiniujesz energię wiązania jądra atomowego,
powiążesz budowę jądra atomowego z informacją zawartą o pierwiastku w układzie okresowym.