Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RQtogybEb28qe
Na ilustracji znajduje się flaga Nottinghamshire. Przedstawia czerwony krzyż świętego Jerzego z białym obramowaniem na zielonym tle. Na środku krzyża znajduje się biała tarcza, na której widnieje zielona postać człowieka - Robin Hooda - celującego z łuku.

O czym mówi reguła Zajcewa

Flaga Nottinghamshire słynie z postaci legendarnego Robin Hooda.
Źródło: dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, domena publiczna.

W chemii organicznej, na poziomie szkoły ponadpodstawowej, poznajesz pewne niezwykle istotne reguły. Wcześniej omówiona została reguła Markownikowa, która dotyczyła reakcji addycji z udziałem nienasyconych alkenów i alkinów. W dzisiejszym temacie poznasz regułę Zajcewa, która odnosi się do reakcji eliminacji. Zasadę jej działania można określić mianem takiego „chemicznego anty-Robin Hooda”. Dowiesz się, na czym dokładnie polega, jak ją zastosować oraz przećwiczysz zdobyte umiejętności.

Twoje cele
  • Usystematyzujesz swoją wiedzę dotyczącą reakcji eliminacji.

  • Objaśnisz działanie reguły Zajcewa.

  • Zastosujesz jej działanie w zadaniach.