Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R139oQM8KcONo
Rysunek przedstawia mitochondria. To nieregularne struktury, zwykle fasolowatego kształtu. Na rysunku mają kolor różowy. Są niewielkie. Stanowią centra energetyczne komórki. Mitochondria są zanurzone w zielonej cytoplazmie. Wewnątrz mitochondriów znajdują się liczne kanały. Ze względu na swój kształt nazywają się grzebieniami mitochondrialnymi, które są utworzone przez zagłębienia błony wewnętrznej mitochondriów. Mitochondria są otoczone błoną zewnętrzną. Na rysunku przedstawiono szesnaście organelli, które wypełnia macierz mitochondrialna zaznaczona żółtym kolorem.

Mitochondrialna Ewa

Mitochondria to organella, mające 1−10 mikrometrów (μm) długości oraz 0,5−2 μm średnicy (1 mikrometr to jedna milionowa metra lub jedna tysięczna milimetra). Określa się je jako centra energetyczne komórki.
Źródło: Odra Noel, Wellcome Collection, licencja: CC BY-NC 4.0.

Mitochondrialna Ewa żyła około 200 tys. lat temu. Kim była i dlaczego interesujemy się nią współcześnie? Pojęcie mitochondrialna Ewa pochodzi od hipotezy w genetyce, według której wszystkie mitochondria, w całej ludzkiej populacji wywodzą się od mitochondriów pewnej kobiety. Wszyscy najprawdopodobniej pochodzimy z jednej populacji, która narodziła się w Afryce około 200 tys. lat temu i stamtąd ruszyła na podbój świata.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz budowę mitochondrium.

  • Wyjaśnisz, czym jest mitochondrialny DNA i w jaki sposób go dziedziczymy.

  • Przeanalizujesz, w jakim celu badamy mitochondrialne DNA.

  • Opiszesz, kim była mitochondrialna Ewa.