R14QANDB6Jygn
Zdjęcie przedstawia szufladę z narzędziami, w której znajdują się norzyce, klucze płaskie oraz śrubokręty i klucze imbusowe.

Funkcje w języku Java

Źródło: cagper, domena publiczna.

W tym e‑materiale powtarzamy wiadomości ze szkoły podstawowej.

Kiedy piszemy coraz bardziej rozbudowane programy, ich kod staje się trudny do zrozumienia. Natłok instrukcji umieszczonych jedna za drugą sprawia, że całość jest mało czytelna.

Jednym ze sposobów uporządkowania kodu i uczynienia go bardziej przejrzystym jest podzielenie programu na bloki funkcjonalne, które odpowiadają za realizację określonych zadań (przykładowo, za wykonywanie sekwencji obliczeń albo prezentację ich wyników).

Takie odrębne części kodu nazywa się różnie, w zależności od tego, z jakim językiem programowania mamy do czynienia (można zetknąć się na przykład z terminami „podprogram” albo „procedura”). W językach C/C++ oraz Java bloki logiczne noszą nazwę funkcji – i nimi właśnie zajmiemy się w tym e‑materiale.

Więcej informacji o funkcjach znajdziesz w e‑materiale FunkcjePkxX50SOOFunkcje. Chcesz wiedzieć, jak wygląda omawiane zagadnienie w innych językach programowania? Zapoznaj się z e‑materiałami:

Twoje cele
  • Dowiesz się, jak utworzyć funkcje w języku Java.

  • Przeanalizujesz kilka przypadków wykorzystania funkcji.

  • Napiszesz własne programy, w których zastosujesz funkcje.