Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1NjTUpqSeJ11
Zdjęcie przedstawia zaporę wodną. Ma postać wysokiej, pionowej bariery na rzece. Jest różnica poziomów wody przed i za zaporą. W tle pomarańczowe skały.

Wpływ wielkich inwestycji hydrologicznych na środowisko geograficzne

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.
1

Cztery lata temu była tu tylko kamienista pustynia. I tej drogi też nie było. Zbudowaliśmy ją sami. Tu, gdzie dziś błyszczy asfalt, dreptały w kurzu wielbłądy z udającą się na pustynię karawaną. […] Do przegrodzenia Nilu, czyli zakończenia pierwszego etapu budowy tamy, pozostało już niecałe sto dni […]. W ciągu jednego miesiąca grudnia zrzucono do rzeki 552 000 metrów sześciennych skały i 865 000 metrów sześciennych piasku. Do budowy tuneli i budynków elektrowni wodnej zużyto już 70 000 metrów sześciennych betonu…

Indeks górny Z. Jeżewska, Na krańcach czasu, Czytelnik, Warszawa 1966. Indeks górny koniec

Przez tysiąclecia człowiek próbował przezwyciężyć naturę, ale dopiero XX wiek przyniósł rozwiązania techniczne, które w bardzo poważny sposób zmieniły otaczający nas świat. Powyższe słowa wypowiedział radziecki inżynier Sobolew na placu budowy Tamy Asuańskiej 7 lutego 1964 roku. Dziś już wiemy, że tama została ukończona i na zawsze zmieniła Egipt. Oceń samodzielnie, do jakich zmian dochodzi w przypadku realizacji wielkich inwestycji hydrologicznych.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym są inwestycje hydrologiczne.

  • Wymienisz przykłady inwestycji hydrologicznych.

  • Przeanalizujesz, w jaki sposób wielkie inwestycje wpływają na środowisko geograficzne.