Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1IY1cupoWXza
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia część Układu Słonecznego. Zbadane regiony Układu Słonecznego zawierają, licząc od Słońca: cztery planety skaliste (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars), pas planetoid składający się z małych skalistych ciał, cztery zewnętrzne gazowe olbrzymy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun) oraz drugi pas składający się z obiektów skalno-lodowych, tak zwany Pas Kuipera, krążą w nim co najmniej trzy planety karłowate: Pluton, Haumea i Makemake. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Co nazywamy Układem Słonecznym?".

W jaki sposób powstał Układ Słoneczny?

Czy to nie ciekawe ?

Żyjemy na planecie Ziemia, która krąży wokół Słońca jako trzecia planeta. W Układzie Słonecznym mamy różne planety i różne ciała niebieskie. W mediach coraz częściej pojawiają się informacje o nowo odkrytych planetach pozasłonecznych, często również takich, które są bliźniaczo podobne do Ziemi lub Jowisza. Czy Układ Słoneczny jest wyjątkowy we Wszechświecie, czy całkowicie przeciętny? Jak powstają układy planetarne? W jakim stopniu popularne stwierdzenie: Na początku był chaos, od którego zaczyna się wiele historii związanych z powstawaniem ciał niebieskich i wszystkich struktur we Wszechświecie, jest prawdziwe? Niestety, wciąż nie znamy jednoznacznych odpowiedzi na wiele spośród tych pytań. Pocieszające jest jednak to, że dzięki obserwacjom kosmosu potrafimy odpowiadać na kolejne, coraz to nowe pytania związane z historią układów planetarnych.

R1LyewdEsBlCQ
Rys. a. Ziemia
Twoje cele
  • Poznasz różne teorie powstawania Układu Słonecznego,

  • Zrozumiesz, w jaki sposób powstał i ewoluował Układ Słoneczny,

  • Będziesz charakteryzować kolejne fazy kształtowania się Układu Słonecznego,

  • Będziesz analizować i omawiać etapy kształtowania się innych układów planetarnych.