Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RZN45fbgx6mIy
Na zdjęciu widoczna jest tarcza higrometru. Tarcza zawiera podziałkę od 0 do 100, z oznaczeniem każdej dziesiątki. Urządzenie ma metalową obudowę.

Miary wilgotności powietrza. Wpływ temperatury na zawartość pary wodnej w powietrzu

Źródło: Pixabay License, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license, dostępny w internecie: pixabay.com.

Zastanawiałeś bądź zastanawiałaś się kiedyś nad tempem schnięcia prania? Dlaczego jednego dnia pranie jest suche w kilka godzin, a innego dnia schnie znacznie dłużej? Pranie nie chce schnąć, gdy występuje duża wilgotność powietrza. Dzieje się tak ze względu na zawartość pary wodnej w powietrzu, która ogranicza szybkość odparowywania (schnięcia). Wilgotność powietrza jest bardzo ważnym parametrem meteorologicznym, dzięki któremu synoptycy mogą oszacować m.in. to, czy wystąpi zjawisko deszczu czy nie. Podczas tej lekcji dowiesz się więcej na temat miar wilgotności powietrza oraz tego, co ma na nie wpływ.

Twoje cele
  • Wskażesz miary zawartości pary wodnej w powietrzu.

  • Omówisz przyczyny dużej wilgotności powietrza.

  • Określisz, jakie zjawiska pogodowe są związane z obecnością pary wodnej w powietrzu.

  • Ocenisz przestrzenne zróżnicowanie warunków termiczno‑wilgotnościowych na Ziemi.