Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RMP4br3dfkAML
Ilustracja przedstawia pustą, szklaną butelkę unoszącą się na wodzie. Obok butelki pod wodą jest ryba. Nad wodą unosi się mewa.

Źródła zanieczyszczeń wód morskich

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Woda morska jest słona – to wie każdy z nas. Nie oznacza to jednak, że oprócz wodoru i tlenu występują w niej jedynie pierwiastki tworzące chlorek sodu. Z dopływem rzecznym i spływem powierzchniowym do morskich wód trafiają bowiem także związki potasu, magnezu, wapnia, siarki, węgla i wiele innych substancji płynnych, gazowych i stałych. Są wśród nich także zanieczyszczenia antropogeniczne. Niektóre z nich nawet przy niskich stężeniach mogą oddziaływać toksycznie na organizmy żywe, prowadzić do degradacji morskiego ekosystemu i ograniczać możliwość wykorzystania wód do celów bytowych i gospodarczych. Ten e‑materiał przedstawia najważniejsze ich źródła.

Twoje cele
  • Dowiesz się, czym są zanieczyszczenia wód morskich.

  • Poznasz źródła zanieczyszczenia wód morskich, w tym Morza Bałtyckiego.

  • Ocenisz wybrane skutki zanieczyszczenia wód morskich.

  • Zaproponujesz działania zapobiegające zanieczyszczeniu wód morskich.