Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Al6TEosTiDb
Ilustracja przedstawia tackę z dwiema kawami naprzeciwko siebie oddzielonymi dwoma jogurtami z znakiem procent na wieczkach. Jogurty są oddzielone patyczkiem w taki sposób że tworzą znak procent.

Wariancja

Źródło: Karim Manjra, dostępny w internecie: www.unsplash.com.
RRaiW7TxyE5Ld1
Pustynia kamienista – Sahara w Algierii
Źródło: Florence Devouard, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0.

Na pewno wiesz, że Sahara to największa najgorętsza pustynia na Ziemi. Zapewne kojarzy ci się z bezkresnym piaszczystym obszarem. A jak jest w rzeczywistości? Jak myślisz – ile procent powierzchni Sahary pokrywa piasek?

Nie wiem jaką dasz odpowiedź, ale większość ludzi twierdzi, że około 80%, choć jest wręcz przeciwnie – tylko 15% powierzchni Sahary pokrywa piasek. Dzieje się tak dlatego, że powierzchnia pustyni jest bardzo zróżnicowana, w dużej mierze skalista.

Widać więc, że uśrednianie danych, w przypadku dużego ich zróżnicowania, może całkowicie wypaczyć obraz pewnego zjawiska czy sytuacji. Aby unikać takich pułapek, w statystyce, oprócz miar tendencji centralnej, stosuje się jeszcze inne miary. Z niektórymi z nich zapoznasz się w tym materiale.

Twoje cele
  • Poznasz niektóre miary rozproszenia i porównasz je z miarami tendencji centralnej.

  • Obliczysz rozstęp, odchylenie przeciętne i wariancję danych przedstawionych w różny sposób.

  • Przeanalizujesz i zinterpretujesz wariancję danego zestawu danych statystycznych.