Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R17YR70iv1wgi
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia wyładowania atmosferyczne na granatowym niebie. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Jak przebiega proces jonizacji w gazach?".

Jak przebiega proces jonizacji w gazach?

Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, Tomasz Wójcik, licencja: CC BY 4.0.

Czy to nie ciekawe?

Gazy to zbiór swobodnie poruszających się atomów lub cząsteczek, w większości nienaładowanych. A jednak, w niektórych sytuacjach mogą one przewodzić prąd elektryczny. Uderzenie pioruna lub działanie lampy jarzeniowej są powszechnie znanymi, potwierdzającymi to zjawiskami. Jak to się dzieje, że obojętny gaz staje się dobrym przewodnikiem prądu? Wszystko za sprawą zjawiska jonizacji, któremu poświęcony jest ten e‑materiał.

R1e3rhxHofhdU
Rys. a. Jonizacja gazu może być bardzo spektakularna.
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/grzmot-b%c5%82yskawica-miasto-panorama-1368797/ [dostęp 7.07.2022], domena publiczna.
Twoje cele
  • dowiesz się, na czym polega proces jonizacji w gazach,

  • poznasz czynniki, które wywołują ten proces,

  • zrozumiesz, w jaki sposób dochodzi do jonizacji atomów pod wpływem każdego z tych czynników,

  • przygotujesz się do dalszych, bardziej wnikliwych rozważań dotyczących przebiegu procesu jonizacji w gazach, jego następstw i zastosowań praktycznych.