Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RWEwEVihDS52X
Zdjęcie przedstawia formację skalną. Skała jest pomarańczowa, stosunkowo gładka, znajdują się w niej liczne otwory różnej wielkości. Skaliste zbocze zwieńczone jest pionową skalną ścianą z otworem w centralnym miejscu zdjęcia, przez który widać bezchmurne niebo. Skalna ściana ma liczne pionowe żłobienia.

Od czego zależy wietrzenie chemiczne?

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Zmiany rzeźby powierzchni ziemskiej nie zachodzą tylko w sposób mechaniczny. Oddziaływanie wielu pierwiastków i związków chemicznych będących składnikami atmosfery oraz litosfery i hydrosfery mogą prowadzić to powstawania zmian chemicznych w naszym środowisku. Produktem ingerencji związków chemicznych na skałę może być zmiana jej ubarwienia oraz składu chemicznego skutkująca jej przeobrażeniem. Podczas tej lekcji dowiesz się więcej na temat wietrzenia chemicznego oraz od czego zależy ten proces.

Twoje cele
  • Rozpoznasz, czym jest wietrzenie chemiczne.

  • Podasz czynniki wietrzenia chemicznego.

  • Wskażesz miejsca, w których wietrzenie chemiczne zachodzi bardziej lub mniej intensywnie.