Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R4h2J6MHTHqmr
Zdjęcie przedstawia stół, na środku którego leży kartka z wykresami. Dłonie dwóch osób wskazują długopisami na wykres kołowy. Na stole leżą notatniki, stoi kubek z kawą.

Regionalne zróżnicowanie rynku pracy w Polsce

Źródło: Pexels License, https://www.pexels.com/photo-license/, dostępny w internecie: www.pexels.com.

Wiesz już, jak wygląda struktura zatrudnienia w Polsce według sektorów gospodarki narodowej. Potrafisz opisać zmiany tej struktury na przestrzeni kilkudziesięciu lat oraz wskazać ich uwarunkowania. Porównujesz również strukturę zatrudnienia w Polsce na tle innych krajów UE. Jak się już na pewno domyślasz, nie każdy region Polski odznacza się taką samą strukturą zatrudnienia. Niniejszy materiał poświęcony jest zróżnicowaniu struktury zatrudnienia w Polsce w układzie województw.

Twoje cele
  • Opiszesz zmiany odsetka pracujących w ogólnej liczbie ludności w Polsce od połowy XX w.

  • Wskażesz województwa o największych i najmniejszych wartościach odsetka pracujących w ogólnej liczbie ludności oraz opiszesz przyczyny tych zjawisk.

  • Porównasz strukturę zatrudnienia ludności w Polsce w układzie województw oraz wyjaśnisz przyczyny tego zróżnicowania.