Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RFgyuLXVm8rHX

Zasługi Galileusza dla astronomii

Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Galileo_Galilei_2.jpg [dostęp 22.05.2022 r.], domena publiczna.

Czy to nie ciekawe?

Rht6aM6Lx8VhI
Rys. a. Luneta Galileusza.
Źródło: dostępny w internecie: https://mm.pwn.pl/ency/jpg/215x171/2k/d84i0016.jpg [dostęp 22.05.2022 r.], domena publiczna.

Są przyrządy, których wynalezienie i konstrukcja w sposób wyjątkowy wpłynęły na postęp nauki. Do nich należy mikroskop, ultrasonograf, aparat rentgenowski i wiele innych, a na pewno wśród nich jest luneta. Pierwszą  lunetę o dużym powiększeniu, dogodną w użyciu zbudował Galileo Galilei, ale to nie do niego należy pomysł. Pierwsza luneta została skonstruowana ok. 1608 roku przez Holendra Hansa Lipperheya i służyła do obserwacji morza. O wynalazku  Lipperheya/Galileusza słyszał Johannes Kepler i skonstruował jego modyfikację - nieodwracającą lunetę.

Jakie były konsekwencje spojrzenia w niebo przez lunetę - dowiesz się za chwilę, jeśli nie przerwiesz lektury tego tekstu.

Twoje cele

Pracując z tym e‑materiałem:

  • dowiesz się, jakich odkryć dokonał Galileusz dzięki obserwacjom nieba przez lunetę,

  • umiejscowisz odkrycia Galileusza w historii fizyki i astronomii,

  • przeanalizujesz tekst Galileusza, w którym opisuje swoje odkrycia.