Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RZRldwwZbL1qK
Ilustracja przedstawia pola uprawne. Na polach po lewej stronie rośnie niska zielona uprawa, na polu po prawej stronie, na zaoranym polu rośnie uprawa dopiero kiełkująca.

Zastosowania biotechnologii tradycyjnej w rolnictwie i ochronie środowiska

Rolnictwo sięga do czasów rewolucji neolitycznej, która polegała na częściowym przejściu od łowiectwa i zbieractwa do rolnictwa i hodowli zwierząt. Już wtedy pierwsi rolnicy wybierali ziarna pochodzące od najbardziej produktywnych roślin i wysiewali je w kolejnym roku. Pozostałe wykorzystywali do przygotowywania jedzenia, a więc wyłączali je z hodowli.
Źródło: Łukasz Szmigiel, unsplash.com, domena publiczna.

Biotechnologia tradycyjna wykorzystuje niezmienione genetyczne organizmy i produkowane przez nie substancje. Organizmy o określonych cechach otrzymuje się przez selektywne krzyżowanie. Biotechnologia tradycyjna ma zastosowanie m.in. w rolnictwie i ochronie środowiska.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest biotechnologia tradycyjna.

  • Dokonasz analizy różnych przykładów zastosowania biotechnologii tradycyjnej w rolnictwie.

  • Dokonasz analizy różnych przykładów zastosowania biotechnologii tradycyjnej w ochronie środowiska.

  • Wyjaśnisz mechanizm biologicznego oczyszczania ścieków.

  • Ocenisz znaczenie przetwarzania odpadów komunalnych jako alternatywnego źródła energii.

  • Ocenisz rolę hodowli selektywnej i krzyżowania.