Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RDNbQ0O3bvC7I
Obraz przedstawia nierealistyczny krajobraz. Na pierwszym planie znajduje się most ze skał łączący ze sobą skalną bramę oświetloną jasnym światłem i masyw skalny po drugiej stronie. W oddali płynie wodospad. Na niebie czerwony pobłysk od planety i przysłonięty chmurami kształt innej planety, przypominającej księżyc.

Myśl Immanuela Kanta: część 1. Przewrót kopernikański w filozofii

Thomas Cole, Wypędzenie. Księżyc i blask ognia, 1828.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Czy możemy w pełni poznać świat samym rozumem? Czy możemy uzyskać wiedzę bazując jedynie na zmysłach? Dlaczego myśl ma być przeciwieństwem doświadczenia? A może jest jego składnikiem? Immanuel Kant podjął oryginalnie i na nowo tematykę ludzkiego poznania. Pytał jednak nie o jego granice, jak LockeHume, ale o warunki jego zaistnienia. Stwierdził, że podmiot poznania nie jest bierny. Umysł ludzki częściowo kształtuje to, co postrzega. W pewnym sensie, my sami „stwarzamy świat”.

Twoje cele
  • Poznasz zarys poglądów filozoficznych Immanuela Kanta.

  • Sprawdzisz, co Kant nazywał poznaniem trancendentalnym.

  • Przeanalizujesz, dlaczego zmiana, której dokonał Kant w obszarze epistemologii nazwana została „przewrotem kopernikańskim”?

  • Zrozumiesz, co o czym naprawdę myślał  Kant, pisząc … niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie.