RJQnIZcWujHyy
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia kabel elektryczny z wtyczką w dużym powiększeniu. Przedstawiona wtyczka jest jednym z modeli typu europejskiego (wtyczka europejska z miernikiem, która ma dwa okrągłe bolce oraz otwór przeznaczony na uziemienie znajdujące się w gniazdku). Wtyczki tego rodzaju stosowane są powszechnie w Polsce oraz we Francji i Belgii. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Jaki prąd płynie w domowej instalacji elektrycznej?".

Jaki prąd płynie w domowej instalacji elektrycznej?

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/photos/plug-cable-management-electricity-2066842/ [dostęp 17.05.2022 r.].

Czy to nie ciekawe?

Wydawałoby się, że każdy wie, jaki prąd płynie w domowej instalacji elektrycznej. Nasza wiedza na ten temat jest jednak często jedynie potoczna. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co dokładnie oznaczają różne parametry prądu elektrycznego w Twoim domu oraz jak przygotować się do wyjazdu za granicę, gdzie te parametry mogą być inne – koniecznie zapoznaj się z e‑materiałem, który masz przed sobą.

REuSk0uayNRZF
Rys. a. Czy wiesz, że masz 50% szans na to, że gdy wetkniesz nieizolowany drut w gniazdo trzymając go w dłoni, to prąd cię nie porazi? Nie próbuj jednak tego sprawdzać!
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/vectors/elektryczny-gniazda-moc-wtyczka-161120/ [dostęp 20.05.2022 r.].
Twoje cele
  • dowiesz się, jakie są parametry prądu elektrycznego w domowej instalacji;

  • poznasz światową mapę stosowanych sieci elektrycznych;

  • zrozumiesz, co oznaczają poszczególne parametry prądu sieciowego;

  • zastosujesz poznaną wiedzę do rozwiązania zadań i problemów;

  • przeanalizujesz, w jakich sytuacjach występuje konieczność stosowania uziemienia urządzeń elektrycznych.