Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1FBjUGrmjQzU
Zdjęcie przedstawia psa o jasnobrązowej sierści i sterczących uszach. Z jego szeroko otwartego pyska wystaje długi, różowy język. Na jego plecach siedzi sroka, o czarno-białym upierzeniu.

Adaptacje anatomiczne i fizjologiczne do stałocieplności

Stałocieplność związana jest z występującym w mózgu ośrodkiem termoregulacji, który ustala temperaturę ciała.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Ptaki i ssaki to zwierzęta stałocieplne, czyli takie, które utrzymują temperaturę ciała na względnie stałym poziomie, niezależnie od temperatury otoczenia. Stałocieplność niesie ze sobą wysoki koszt energetyczny, ale również daje wymierne korzyści, nieosiągalne dla zwierząt zmiennocieplnych. Aby utrzymać ciepłotę ciała na stałym poziomie, ptaki i ssaki wykształciły wiele adaptacji anatomicznych i fizjologicznych.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, dlaczego dobrze rozwinięte układy – oddechowy i krwionośny, są szczególnie potrzebne do utrzymania stałocieplności.

  • Przeanalizujesz adaptacje w obrębie układu oddechowego, które pozwalają na stałocieplność.

  • Scharakteryzujesz adaptacje w obrębie układu krwionośnego, które umożliwiają stałocieplność.

  • Wymienisz adaptacje do stałocieplności powłok skórnych ptaków i ssaków.