Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RoUiBnkcdauv5
Fotografia przedstawia dwa białe konie w brązowe łaty pasące się na łące.

Kodominacja i allele wielokrotne

Kodominacja polega na ujawnieniu się cech warunkowanych przez oba allele w fenotypie heterozygoty. Przykładem zjawiska kodominacji jest dereszowate umaszczenie koni.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Zgodnie z prawami Mendla cechy warunkowane są przez jedną parę alleli, które dziedziczone są niezależnie od drugiej pary alleli warunkujących inną cechę. Fenotyp zależy od genotypu organizmu. U heterozygot (genotyp: Aa) cecha warunkowana jest przez allel dominujący, czyli A, natomiast cecha warunkowana przez allel a jest maskowana. Jednak w przyrodzie obserwuje się cechy pośrednie. Jak to jest możliwe?

Twoje cele
  • Omówisz zjawisko kodominacji.

  • Rozwiążesz krzyżówki genetyczne.

  • Wyjaśnisz, czym są allele wielokrotne i podasz przykłady ich występowania.

  • Przeanalizujesz zasady dziedziczenia grup krwi u ludzi.

  • Wskażesz prawdopodobieństwo wystąpienia u potomstwa poszczególnych genotypów i fenotypów w przypadku kodominacji i dziedziczenia alleli wielokrotnych.