Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Z901uyqxc3K

Jakie jest natężenie pola elektrostatycznego w środku dipola?

Czy to nie ciekawe?

R1RBzktjSHNSM
Rys. a. Model cząsteczki wody. Białe kulki reprezentują wodór, natomiast czerwona - tlen. O ile cząsteczka jako całość jest neutralna elektrycznie (sumaryczny ładunek jest zerowy), to rozsunięcie przestrzenne ładunku (ładunek dodatni skupiony jest po stronie atomu tlenu, natomiast ujemny - wodoru) sprawia, że cząsteczka wody jest dipolem elektrycznym.

Cząsteczki polarne, takie jak np. cząsteczka wody, oddziałują z polem elektrycznym, pomimo że ich całkowity ładunek elektryczny jest zerowy. Wynika to z faktu, że ładunek elektryczny wewnątrz cząsteczek polarnych jest rozłożony nierównomiernie. Najprostszym modelem elektrycznym takiej cząsteczki jest dipol elektryczny, prosty układ dwóch ładunków różnoimiennych, którego własności przekładają się na własności dielektryków w polu elektrycznym.

Twoje cele
  • dowiesz się, czym jest dipol elektryczny,

  • wyznaczysz natężenie pola elektrycznego w środku dipola,

  • przeanalizujesz, jak dipol oddziałuje z zewnętrznym polem elektrycznym,

  • poznasz zastosowanie dipola do modelowania własności dielektryków w polu elektrycznym,

  • zastosujesz zdobytą wiedzę do rozwiązania problemów i zadań.