Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
REjiBN0IxEStI
Zdjęcie przedstawia skałę, w której odbite są ślady zespół wymarłych organizmów okresu ediakaru, reprezentujących najstarsze znane organizmy wielokomórkowe. Na zdjęciu widać dwa takie odbicia. Kształtem zbliżone są do owalu. Przez środkową część przebiega prosta linia, od której rozchodzą się promieniście, w kierunku brzegów kolejne linie proste.

Bezpośrednie dowody ewolucji

Dickinsonia costata z okresu ediakaru (od 542 do 635 mln lat temu) w Górach Flindersa (Australia Południowa).
Źródło: Rick Sharloch, Flickr, licencja: CC BY-NC-ND 2.0.

Historię życia na Ziemi można odtworzyć m.in. dzięki skamielinom, które są przykładem bezpośrednich dowodów ewolucji. Dzięki nim zidentyfikowano organizm uznawany obecnie za najstarsze zwierzę na Ziemi – Dickinsonia. Pierwszy raz jego szczątki odkryto pod koniec lat 40. Przez wiele lat trwał spór, czy jest to zwierzę, grzyb czy organizm jednokomórkowy. Zagadkę udało się wreszcie rozwiązać w 2018 r., na podstawie nowo odnalezionej, dobrze zachowanej skamieliny i jej analizy chemicznej. Odkryte szczątki zawierały molekuły cholesterolu, co stanowiło dowód, że Dickinsonia jest zwierzęciem. Badania potwierdziły ponadto, że organizm ten żył ponad 550 mln lat temu, jego szczątki są więc najstarszą znaną obecnie skamieliną zwierzęcą.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym są bezpośrednie dowody ewolucji.

  • Scharakteryzujesz bezpośrednie dowody ewolucji.

  • Wyjaśnisz, dlaczego antybiotykooporność jest przykładem zmian ewolucyjnych.