Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Cptb6bbGoVI
Zdjęcie przedstawia dymiący wulkan otoczony wodą. Zbocze wulkanu z prawej strony jest głęboko wyżłobione.

Specyfika i powstawanie gór wulkanicznych

Źródło: Pixabay License, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license, dostępny w internecie: www.pixabay.com.

Znasz już dwa z trzech głównych typów genetycznych gór. Potrafisz scharakteryzować oraz wyjaśnić powstawanie gór fałdowych i zrębowych. Czas poznać trzeci typ gór, czyli góry wulkaniczne. Z poprzednich tematów (związanych z wulkanizmem) wiesz już dużo na ten temat, jednakże po zapoznaniu się z tym materiałem usystematyzujesz swoją wiedzę na temat gór wulkanicznych, ich powstawania oraz cech charakterystycznych.

R14MxBbNx5tDV
Czy wiesz, że Góra Św. Anny, położona na Wyżynie Śląskiej w gminie Leśnica, jest pozostałością po dawnym wulkanie? Z punktu widzenia geograficznego nie jest to góra, lecz wysokie wzgórze.
Źródło: By Thorton - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en, dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35095568.
Twoje cele
  • Wskażesz na mapie obszary występowania gór wulkanicznych.

  • Wyjaśnisz powstawanie gór wulkanicznych na różnych obszarach kuli ziemskiej.

  • Scharakteryzujesz rodzaje wulkanów występujących na różnych obszarach kuli ziemskiej.

  • Rozróżnisz na fotografiach góry wulkaniczne.