R1MIDJwnfLlW6
Obraz przedstawia różnorodne kolorowe postacie, w centrum znajduje się postać, która przypomina człowieka oraz zwierzęta, które jedzą, w lewym rogu widać starszego mężczyznę oraz strzęp ognia. Autorem jest Stanisław Ignacy Witkiewicz a tytuł to Tworzenie świata.

Platońska i biblijna koncepcja początku świata

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Tworzenie świata, 1921-22
Źródło: domena publiczna.

Zgodzisz się zapewne z poglądem, że świat jest od zawsze zagadką dla człowieka, a  spośród wielu pytań, które kierujemy wobec świata, najciekawsze jest pytanie o to, jaki był jego początek, jak powstał. Interpretacje tego problemu są obecne właściwie we wszystkich religiach oraz systemach filozoficznych, a także w nauce, zwłaszcza w fizyce.

Na co dzień obserwujesz wokół siebie przedmioty, które – jak się wydaje – mają jakiś początek. W odniesieniu do wielu z nich możesz ów początek poznać. Wyjaśnienie powstania (początku) rzeczy na ogół dokonywane jest przy pomocy analizy przyczynowej lub celowej. Wyjaśniamy, odwołując się do przyczyn, np. działania innej rzeczy oraz do celowej aktywności człowieka. Można przypuszczać, że korzystając z takich codziennych doświadczeń, człowiek pragnął wyjaśnić w podobny sposób powstanie świata jako całości.

Twoje cele
  • Poznasz koncepcje początku świata według Platona i opisu biblijnego.

  • Odczytasz teksty: religijny i filozoficzny, zanalizujesz ich strukturę, styl i argumentację.

  • Przygotujesz argumenty popierające lub obalające tezę związaną z poznanymi tekstami.