Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1dzrqP6SOSa2
Zdjęcie przedstawia otwarte wzburzone morze. Nad morzem nisko wiszą szare chmury. W centralnej części chmury są nieco podświetlone i z tego miejsca w kierunku morza jest szara ściana chmur.

Wpływ efektu cieplarnianego na klimat Ziemi

Źródło: dostępny w internecie: obraz enriquelopezgarre z Pixabay.

Krótkofalowe promieniowanie Słońca swobodnie przedostaje się przez atmosferę i dociera do powierzchni planety. Ziemia, ogrzewając się, sama staje się źródłem promieniowania zwanego długofalowym. Ogrzana powierzchnia emituje promieniowanie długofalowe, które w części wydostaje się do przestrzeni kosmicznej, a częściowo jest przechwytywane przez gazy obecne w atmosferze. Gazy te zapobiegają nadmiernej ucieczce ciepła z Ziemi i atmosfery – nazywamy je gazami cieplarnianymi. Wzrost koncentracji tych substancji w atmosferze w ostatnich dwóch stuleciach spowodowany jest działalnością człowieka. Skutkuje to tym, że w systemie Ziemia – atmosfera pozostaje więcej energii cieplnej. Następuje wzrost średniej temperatury powietrza na kuli ziemskiej.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest efekt cieplarniany.

  • Omówisz mechanizmy działania wpływające na efekt cieplarniany.

  • Scharakteryzujesz wpływ efektu cieplarnianego na klimat w poprzednich epokach geologicznych.