Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RbeTKfzh8LxwJ
Zdjęcie przedstawia ruiny fundamentów nieznanej budowli. Znajdują się one w lesie, wśród drzew.

Pięć dróg Tomasza. O istnieniu bytu koniecznego

Źródło: Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 4.0.

Jak sądzisz, czy można udowodnić istnienie Boga, czy jest to kwestia wiary, która nie ma żadnych racjonalnych podstaw? Czy twoim zdaniem ważne jest, aby wiara, którą wyznajmy, miała racjonalne podstawy? Czy jest to możliwe?

Nie sposób odpowiedzieć na te trudne pytania w czasie jednej krótkiej lekcji. Będą one powracać za każdym razem, gdy będziemy zastanawiać się nad dowodami na istnienie Boga. W jaki sposób można przeprowadzić taki dowód? Św. Tomasz z Akwinu wyprowadzał istnienie Boga z cech stworzonego przez Niego świata. Przedstawił więc pięć dowodów – pięć dróg poznania Boga, które wychodzą od obserwacji przyrody i prowadzą do Boga, który wyjaśnia jej własności. Trzecia droga dotyczy problemu konieczności. Wszystkiego, co nas otacza – czyli bytów, które tworzą przyrodę – mogłoby równie dobrze nie być. Inaczej mówiąc – istnienie tych bytów nie jest konieczne. Z faktu, że istnieje wiele niekoniecznych bytów, Tomasz wyprowadzał twierdzenie, że musi istnieć jeden byt konieczny. Dlaczego tak jest?

Twoje cele
  • Zrekonstruujesz i ocenisz jeden z kosmologicznych argumentów za istnieniem Boga (dowód z konieczności).

  • Przedstawisz dowód z konieczności w kontekście pięciu dróg św. Tomasza.

  • Przedstawisz elementy koncepcji Boga św. Tomasza z Akwinu (Bóg jako byt konieczny).

  • Wyjaśnisz filozoficzne znaczenie konieczności.